تاریخچه

 پیرو تاکیدات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به اعضای محترم کابینه دولت دوازدهم مبنی‌بر استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌ها و توانمندیهای جوانان در عرصه‌های مختلف کاری دولت و به ابتکار وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات جناب آقای مهندس آذری جهرمی که خود جوانترین وزیر این دولت و اولین وزیر متولد دهه شصت نظام می‌باشند، شورای دستیاران جوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تاریخ 96/2/7 با حکم صادره برای جناب آقای مهندس مجتبی جوانبخت بعنوان اوّلین دستیار جوان وزیر و رییس این شورا (به شرح ذیل)، تشکیل گردید.

در راستای اجرای سیاست‌های دولت محترم تدبیر و امید در زمینه‌سازی و ایجاد فرصت برای جوانان فرهیخته و متخصص و نظر به شایستگی، خدمات مفید و تجارب ارزشمندتان جناب‌عالی را به عنوان " دستیار وزیر در امور جوانان و رییس شورای دستیاران جوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات " منصوب می‌نمایم.

امید است با استعانت از قادر متعال ضمن برقراری ارتباط نزدیک و صمیمی با نیروهای جوان شاغل در سطح مجموعه وزارت، شناسایی نخبگان و اندیشمندان جوان و تشکیل شورای مشورتی جوانان درجهت استفاده حداکثری از ظرفیت بی‌نظیر و عظیم اقشار جوان برای تحقق اهداف عالیه دولت دوازدهم تلاش نموده و با پی‌گیری‌های مجدانه و بهره‌گیری از نقطه نظرات و پیشنهادات دستیاران جوان سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه زمینه تقویت و ارتقاء جایگاه رفیع جوانان توانمند و متعهد انقلابی را در خانواده بزرگ ارتباطات فراهم نمایید.

توفیق روز افزونتان را در تقویت عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از درگاه ایزد منان مسالت می‌نمایم.

محمد جواد آذری جهرمی

 

لازم به ذکر است بر همین اساس، در سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز دستیاران جوان توسط روسای سازمان‌ها و مدیران شرکت‌های تابعه منصوب شدند که لیست اسامی و اطلاعات تماس آن‌ها به شرح مندرج در بخش معرفی اعضای شورا قابل مشاهده است.

  با توجه به انتصاب جناب آقای مهندس جوانبخت به سمت اجرائی در ادامه راه از مردادماه سال 1397 جناب آقای مهندس سجّاد بنابی  طی حکمی از سوی جناب آقای مهندس آذری جهرمی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان دستیار جوان ایشان منصوب گردیدند.

  در حکم انتصاب مهندس سجّاد بنابی، آمده است:

امید است با استعانت از قادر متعال ضمن برقراری ارتباط تنگاتنگ با نیروهای جوان شاغل در سطح مجموعه وزارت، در شناسایی نخبگان و اندیشمندان جوان و راهبری شورای مشورتی جوانان برای استفاده حداکثری از ظرفیت کم نظیر و عظیم اقشار جوان برای تحقق اهداف عالیه دولت دوازدهم تلاش کرده و با پیگیری های مجدانه و بهره گیری از نقطه نظرات و پیشنهادهای دستایارن جوان سازمان ها و شرکت های وابسته زمینه تقویت و ارتقای جایگاه جوانان توانمند و متعهد انقلابی را در خانواده بزرگ ارتباطات فراهم کنید.

محمد جواد آذری جهرمی

با توجه به عملکرد و شایستگی، آقای مهندس بنابی به سمت عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت منصوب و در راستای تداوم سیاست جوانگرایی و شایسته سالاری در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه مورخ 8 دی ماه 1397 مسوولیت شورای دستیاران جوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سرکار خانم مهندس سیده عفت حیات الغیبی سپرده شد. ایشان فعال زیست بوم کسب و کارهای نو و متولد 1367 هستند که پیش از این بعنوان قائم مقام بازار کتاب الکترونیکی طاقچه مشغول به فعالیّت بودند.

شرح وظائف شورای دستیاران جوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

در تاریخ 3/10/96 شرح وظایف پیشنهادی این شورا به شرح ذیل مورد موافقت جناب آقای مهندس آذری جهرمی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته و اعلام گردید.

1.    تصمیم‌سازی و ارایه پیشنهادها جهت شناسایی نیروهای جوان، متعهد و متخصص و استفاده از ظرفیت­های آن‌ها در حوزه‌های مختلف کاری وزارتخانه، شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه.

2.    اخذ و بررسی پیشنهادات، طرح‌ها و ایده­های نخبگان، اندیشمندان، کارآفرینان و نوآوران جوان و حمایت از آن‌ها به‌ویژه طرح‌های نوآورانه و کلان تاثیرگذار در بهبود انجام مأموریت‌های مجموعه وزارت با تأکید بر تحقق و توسعه اقتصاد دیجیتال.

3.    بررسی و ارایه پیشنهادهای کاربردی به‌منظور افزایش میزان انگیزه، اثرگذاری و مشارکت نیروهای جوان در راستای انجام فعالیت‌ها و وظایف محوله و تصمیم‌سازی در سطوح مختلف سازمان‌ها و دستگاه‌های تابعه وزارت.

4.    ارایه راهکارهای توانمندسازی درجهت تقویت و ارتقای جایگاه جوانان مستعد، متعهد و با انگیزه به‌منظور آماده­سازی آنان برای پذیرش نقش‌های مهم و اثربخش.

5.    ارتباط با فعالین بخش خصوصی به­ویژه جوانان نوآور و فعال در داخل و خارج از کشور به‌منظور بهره‌گیری از نظرات و ظرفیت­های بی‌نظیر و عظیم آنان مرتبط با حوزه وظایف و رسالت وزارت.

6.    عضویت در شوراها، کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی در سطح وزارت و دستگاه‌های تابعه براساس پیشنهاد شورا و موافقت مقام مسئول مربوطه.

7.       انعکاس دیدگاه‌ها و نظرات جوانان و ارایه گزارش‌ها و مشورت‌‌های لازم به مقام عالی وزارت و مدیران ارشد برحسب مورد.

8.       پیگیری امور محوله از طرف مقام عالی وزارت و تهیه و ارایه گزارش‌های مرتبط و موضوعی.

 

امید است این شورا به فضل پروردگار و کمک همه دلسوزان عرصه فعالیت‌های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور بتواند گام‌های موثری در جهت بهبود ماموریت‌های این وزارتخانه و خدمت به همه هم‌میهنان عزیز بردارد.